София - Расте но не старее
София - столицата на България е един от най-древните градове в Европа. Градът е разположен в западната част на страната, в Софийското поле.
Първоначално София е тракийско селище и носи името Сердика, вероятно по името на тракийското племе серди. За кратко време градът е владение на Филип и сина му Александър Македонски. Селището процъфтява по времето на римляните. От тук минава Виа Милитарис - един от важните римски пътища. Разцвет преживява и при Константин Велики, който наричал Сердика "моят Рим". След приемането на християнството, в града са издигнати великолепни църкви. През 809 г Сердика се преименув на Средец, а от 1018 г, след падането на България под византийска власт - Триадица. В края на 14 век, градът, носещ вече името София, е завладян от османците. След освобождението на България от турско робство София е обявена за столица на 3 април 1879 г. По време на Втората световна война столицата претърпява многобройни британски и американски бомбардировки, които разрушават почти една трета от града.
Днес София най-голям град и основен административен, индустриален, транспортен, културен и университетски център на страната, като в нея е съсредоточено 1/6 от промишленото производство на България. Тя е 12 по големина град в Европейския съюз с население 1 359 520 души и 492 кв.км площ. Заобиколена е от планините Витоша, Люлин и Стара планина, а средната надморска височина е 550 м.
От Витоша се разкрива панорама към целия град. Гледката е най-впечатляваща нощем, когато в полите на планината трепкат светлините на българската столица. През зимата по склоновете на Витоша се спускат скиори. Построени са много хижи, хотели и лифтове. Интересни за посетителите са каменните реки, както и изкачване на най-високият връх - Черни връх ( 2914 м).
Главната забележителност на София е храмът "Св. Александър Невски" е построен по проект на руския архитект Ал. Померанцев между 1904 и 1912 г. като символ на признателността на българите към Русия за освобождавнето от турско робство. Катедралният храм представлява петкорабна базилика в неовизантийски стил. Коронован е с няколко златни купола, главният от които е висок 45 м. В криптата му се намират изключително ценна експониция на старинни икони.
В Бояна, квартал на София, разположен в полите на Витоша, се намира прочутата Боянска църква, включена през 1979 г в Списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО. Най-старите части на църквата датират от Х-XI век. Най-ценните стенописи от 1259 г ,които са дело на Боянски майстор, се отличават с индивидуалност, убедителна психологическа характеристика и виталност.
Туристите, които се интересуват от българска история, непременно трябва да посетят Историческия музей, намиращ се в същия квартал.Музеят е най-големия в България. Тук могат да се разгледат известните по цял свят тракийски съкровища.
Въпреки 5 века под турско робство, София не прилича на ориенталските градове, а на повечето европески градове. Градът съчетава многобройни паметници, храмове и музеи със съвременните сгради и офиси. Построени са много нови модерни сгради, много от тях с участието на чужди инвестиции. Капитал Форт бизнес център ще бъде първият небостъргач в България със своите 126 м и 36 етажа.
Post a Comment