Тейбъл маунтин - символът на Кейптаун
Тъмният силует на Тейбъл маунтин, проектиран върху фона както на облачното,така и на ясносиньото небе, посреща всеки гост на Кейптаун - най-голямото пристанище на Република Южна Африка. Без значение е по кой магистрален път ще се влезе в града, първото, което грабва погледа е своебразното очертание на планината. Тя се е превърнала в символ на града. Изобразена е върху акварелни и маслени картини и сувенири. Немислимо е гостите на града да не отнесът със себе си снимки на планината, направени в различни часове на денонощието, в ясно време или в такова, когато бурята вилнее и мощните, раздиращи небето, светкавици се прекръстостват като прожекторни лъчи над планината, придавайки и особен мистицизъм.
До равното било на Тейбъл може да се достигне по два начина. Единият е бързово изкачване с лифтовата кабина, която от откриването и през 1929 г. до 1997 г. е превозила над 12 млн. туристи без нито едно проишествие! Другият е свързан с бавното и емоционално катерене по стръмните кози пътеки.
Тейбъл маунтин се явява централната най-висока част от редица възвишения, която като асиметрична подкова се издига на стария Кейптаун. Преди неколкостотин години планината величествено се е издигала като страж, пазейки малкото пристанище от морски нашественици.
Интересен е дяволският връх (1000 м н.в), който почти винаги е закрит от облак. Местните говорят, че ако има едно облаче в небето, то задължително ще се е настанило на този връх. Дните от годината, през които върхът може да бъде видян се броят на пръсти. Легендата твърди, че всеки ден дяволът сядал на каменното си кресло, запалвал лулата си и любувайки се на гледката, издухвал едно след друго кулбета дим.
В планината има и редица пещери, които са се образували в пясъчниците. Най-големи са пещерите Вайнберг (Wynberg). Природата около тях се състои от около 2200 вида редки растения, сред които живеят множество змии, таралежи, антилопи, последните от които наподобяват кръстоска между гигантско морско свинче и заек.
Тейбъл маунтин поразява не само с възрастта си, скалния си състав, естествените растителни видове, но и с изключителната грижа на местното население да съхрани този природен феномен, превърнал се в естествена емблема на Кейптаун.
Post a Comment